Jak poziom hałasu klimatyzatora wpływa na nasze zdrowie?

Wielu przyszłych właścicieli klimatyzacji zastanawia się, czy poziom hałasu klimatyzatora nie będzie im przeszkadzał w codziennym funkcjonowaniu. Obecnie na rynku mamy bardzo szeroką ofertę modeli klimatyzatorów, dlatego wybierając urządzenie, powinniśmy dokładnie zapoznać się z jego parametrami technicznymi. A więc jaki poziom hałasu osiągają klimatyzatory? Jaki mogą mieć wpływ na nasze zdrowie?

Wpływ hałasu na nasze zdrowie

W skrajnych i nagłych przypadkach duży hałas powoduje intensywne wibracje błony bębenkowej w uchu, co może doprowadzić do jej pęknięcia lub rozdarcia. Zdecydowanie częściej jednak urazy są skutkiem długotrwałego i regularnego narażenia na hałas.

Jak szkodliwe są różne poziomy hałasu?

  • Poniżej 35 dB – nieszkodliwy
  • 35-70 dB – zmęczenie, spadek wydajności pracy
  • Powyżej 85 dB – uszkodzenia słuchu, układu krążenia, zaburzenia równowagi
  • 130-150 dB – drganie organów wewnętrznych, co może prowadzić do trwałych uszkodzeń
  • Ponad 150 dB – mdłości, zaburzenia równowagi, stany lękowe, trwałe uszkodzenie słuchu

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury (PN-87/B-02151/02) określa dopuszczalny poziom głośności w pomieszczeniach:

  • w dzień. (6:00-22:00) – 40 dB,
  • w nocy (22:00-6:00) – 30 dB.

Dowiadujemy się z niego, że jest to poziom niestanowiący zagrożenia dla zdrowia. Umożliwia on także pracę, odpoczynek i sen w odpowiednich warunkach.

Głośność klimatyzatorów

Klimatyzator, jak każde urządzenie elektryczne emituje pewien poziom hałasu. W zależności od modelu, typu urządzenia i przede wszystkim jego wieku poziomy te mogą być bardzo różne.

Zdecydowanie najgłośniejszym urządzeniem są klimatyzatory przenośne. Osiągają one około 50-60 dB. Jest to poziom porównywalny do dźwięków panujących w biurach czy restauracjach. Hałas ten związany jest z budową klimatyzatora przenośnego. Wszystkie jego elementy umieszczone są wewnątrz urządzenia, przez co słyszymy ich działanie. Jest to niestety jedna z największych wad tego typu klimatyzatorów, jak wspominaliśmy w poprzednim artykule.

Najgłośniejszym elementem klimatyzatora jest sprężarka. W jednostkach typu split, w przeciwieństwie do klimatyzatorów przenośnych jest ona umieszczona na zewnątrz. Dzięki temu rozwiązaniu generowany przez nią hałas nie dociera do pomieszczenia. Znajduje się w nim tylko jednostka wewnętrzna z wentylatorem, w tym przypadku poziom hałasu klimatyzatora może być zminimalizowany nawet do 20 dB, w zależności od wybranego modelu.

Dlaczego klimatyzator hałasuje?

Zdarza się, że po uruchomieniu urządzenia słyszymy niepokojące, niecodzienne odgłosy. Przyczyny takiego zachowania klimatyzatora mogą być bardzo różne. Dlaczego poziom hałasu klimatyzatora wzrasta?

  • Brak regularnego oczyszczania klimatyzacji –konsekwencją zanieczyszczonych filtrów i skrzydeł jest często słyszalne brzęczenie.
  • Poluzowane części – przewody, łopatki lub silnik mogą powodować buczenie, brzęczenie i stukanie.
  • Zużycie części: paska wentylatora, łożyska, silnika wentylatora, skraplacza – w takim wypadku można słyszeć piszczący, drażniący dla ucha dźwięk.
  • Problem z elektrycznością – uszkodzenie sprężarki może wywoływać buczący hałas.

Zdarza się, że mimo zmiany głośności klimatyzatora urządzenie cały czas działa. Nie warto jednak bagatelizować takich sygnałów. Specjaliści Szymański Chłodnictwo-Klimatyzacja sprawnie przeprowadzą serwis urządzenia i ochronią je przed poważniejszymi uszkodzeniami.

Nasz słuch narażany jest codziennie na różne rodzaje i poziomy hałasu. Wybierając klimatyzator, należy zadbać o to, żeby jak najlepiej odpowiadał naszym potrzebom, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo. Obecnie na rynku jest wiele naprawdę cichych jednostek, których funkcjonowanie nie będzie zagrażać naszemu zdrowiu.

Jeżeli chcesz zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort termiczny na długie lata, skontaktuj się z nami! Specjaliści Szymański Chłodnictwo-Klimatyzacja pomogą dobrać odpowiedni model do Twoich potrzeb.