Klimatyzator w bloku – pytania i odpowiedzi

Jednym z największych problemów mieszkańców bloków w okresie letnim jest zapewnienie odpowiedniej, komfortowej temperatury w mieszkaniu. Mniejsze niż w domach jednorodzinnych przestrzenie zdecydowanie łatwiej się nagrzewają, a ich mieszkańcy szukają sposobów ochłodzenia się w długie letnie dni. Z pomocą przychodzą im systemy chłodnicze. Gdzie można zamontować klimatyzator w blokach i jakie trzeba spełnić formalności?

Klimatyzator typu SPLIT i przenośny w mieszkaniu

Rozważając montaż klimatyzatora, wielu mieszkańców zastanawia się jaki klimatyzator do bloku kupić. Klimatyzator typu SPLIT jest typowym rozwiązaniem, jakie przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o tego typu urządzeniach. Składa się on z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Klimatyzator przenośny nie wymaga montowania niczego na zewnątrz mieszkania. Posiada z kolei rurę wyrzutową, która wyprowadza ciepłe powietrze. Decydując się na ten typ klimatyzatora, musimy wziąć pod uwagę konieczność umieszczania jej za oknem czy drzwiami balkonowymi.

Pierwszy z nich wymaga odpowiedniego doboru lokalizacji jednostki zewnętrznej. Może łączyć się to z formalnościami, o których wspominamy więcej w dalszej części tekstu. Jest jednak zdecydowanie cichszy i bardziej efektywny. O wadach i zaletach klimatyzatora przenośnego możecie przeczytać więcej tutaj.

Gdzie można montować klimatyzator w bloku?

Planując montaż klimatyzacji w bloku, należy przede wszystkim zastanowić się, jakie mamy możliwości montażu. Od tej decyzji zależy jakie kolejne kroki trzeba podjąć.
Najpopularniejsze lokacje jednostek zewnętrznych klimatyzatora:

  • Balkon
  • Dach budynku
  • Ściana zewnętrzna budynku
  • Loggia

Klimatyzator w bloku – pozwolenia

Najczęściej decydujemy się na montaż klimatyzacji na balkonie. W takim przypadku sprawa z pozwoleniami jest stosunkowo prosta. Wnęka balkonowa traktowana jest jako integralna część naszego mieszkania. Nie zalicza się do przestrzeni wspólnej. Zazwyczaj więc niewymagane jest w tym wypadku uzyskanie zgody wspólnoty na montaż.

Zgodę należy uzyskać w przypadku montowania klimatyzacji w przestrzeni wspólnej budynku. Jest to część, która nie służy wyłącznie do użytku samych właścicieli. Do tej kategorii zaliczamy dachy, a także elewację budynku, którymi zajmuje się wspólnota mieszkaniowa. Oznacza to, że musimy do niej wystąpić o uzyskanie zgody na montaż.

Przedstawicielem wspólnoty często jest zarządca, który pierwszy analizuje projekt. Do jego obowiązków należy sprawdzenie, czy zewnętrzna jednostka nie wpłynie negatywnie na wygląd budynku i nie łamie obowiązujących norm, przykładowo w zakresie emitowania hałasu.

Czy można nie uzyskać pozwolenia?

Z odmową spotykać się mogą mieszkańcy budynków, które przeszły niedawno remont, renowację elewacji lub jeżeli przeprowadzono termoizolację. W takim wypadku montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora może zostać uznany za zakłócający estetykę budynku. Problematyczny może okazać się montaż jednostki zewnętrznej na elewacji budynku wpisanego do rejestru zabytków. Sytuacja taka wymagać będzie najczęściej konsultacji konserwatora zabytków, który może nie wyrazić zgody.

Na co zwrócić uwagę kupując klimatyzator do bloku?

Najważniejszym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest głośność pracy urządzenia. W przypadku zakupu do domu jednorodzinnego aspekt ten nie ma tak dużej wagi. W mieszkaniu jednak jest bardzo ważny! Zbyt głośna praca urządzenia może przeszkadzać sąsiadom i zakłócać ich spokój. Wnioskując o zgodę na montaż klimatyzatora, najprawdopodobniej zostaniemy także zapytani o:

  • typ, model oraz firmę urządzenia,
  • wagę i wymiary jednostki zewnętrznej,
  • moc urządzenia.

Warto przygotować te informacje już na pierwszą rozmowę z przedstawicielem wspólnoty mieszkaniowej.

Montaż klimatyzatora w bloku wymaga spełnienia pewnych określonych formalności, co może zniechęcić niektórych właścicieli mieszkań. Wytrwałym zaoferuje zdecydowane podwyższenie komfortu życia w szczególności w miesiące letnie. Podejmując decyzję o montażu klimatyzatora typu SPLIT w bloku, należy pamiętać, aby zaplanować lokację jednostki zewnętrznej i skontaktować się ze wspólnotą mieszkaniową. Najważniejszym elementem podczas wyboru konkretnego modelu jest uwzględnienie poziomu jego hałasu, tak aby nie przeszkadzał sąsiadom.