Klimatyzator przenośny w domu – wady i zalety

W okresie letnim wielu z nas rozważa montaż i korzystanie z klimatyzatora. Doceniamy komfort termiczny, jaki daje nam to urządzenie. Przyszli właściciele stają często przed trudnym wyborem – klimatyzator tradycyjny czy przenośny. Czym charakteryzuje się urządzenie przenośne? Jakie wady i zalety ma klimatyzator przenośny w domu?

Artboard 2 kopia 15 копия

Jak działa klimatyzator przenośny?

Zasada działania klimatyzatora przenośnego jest bardzo podobna do urządzeń typu SPLIT. Proces chłodzenia polega na odbieraniu ciepła powietrzu przez parownik, który następnie przekazuje chłodne powietrze do pomieszczenia. Następnie przy pomocy skraplacza ciepłe powietrze jest oddawane na zewnątrz. Służy to tego rura wyrzutowa odprowadzająca powietrze.

Artboard 2 kopia 15 копия 2

Klimatyzator przenośny bez rury

Klimatyzator przenośny, aby móc spełniać swoje funkcje, musi posiadać rurę. Często spotkać się można z niesłusznym stwierdzeniem, że istnieją klimatyzatory przenośne bez rury. Urządzenia takie nazywamy klimatorami lub klimatyzerami. Najważniejszą ich cechą jest brak rury wyrzutowej, która wynika z odmiennej zasady działania sprzętu. Klimatyzery pracują na zasadzie przepuszczania powietrza przez specjalną przegrodę zanurzoną w wodzie. Do wody z kolei należy wrzucić kostki lodu bądź wkłady chłodzące.
Artboard 2 kopia 15 копия 3

Zalety klimatyzatorów przenośnych

+ Mobilność

Jest to podstawowa różnica pomiędzy klimatyzatorem tradycyjnym a przenośnym. Ta niewątpliwa zaleta pozwala na używanie urządzenia w więcej niż jednym pomieszczeniu. To szczególnie ważna cecha, jeżeli klimatyzator kupowany jest do wynajmowanych pomieszczeń – w każdej chwili można go ze sobą zabrać.

+ Łatwa i szybka instalacja

Ten czynnik spowodował dużą popularność tych przenośnych urządzeń. Całość instalacji zamyka się w podłączeniu urządzenia do gniazdka elektrycznego oraz wystawieniu rury przez okno. Zajmuje to naprawdę mało czasu, a koszty instalacji są zerowe.

+ Przystępność cenowa

Klimatyzator przenośny jest zdecydowanie tańszy od swojego tradycyjnego odpowiednika. Ceny tego typu sprzętu wahają się od 1-2,5 tysięcy złotych. Oczywiście można znaleźć też takie, których ceny sięgają 6 tysięcy złotych. Wysokość cen zależy przede wszystkim od właściwości urządzenia, to znaczy jego mocy, poziomu hałasu, wydajności, marki, a także dodatkowych funkcji, jakie może posiadać – nawilżanie, oczyszczanie czy grzanie powietrza

Artboard 2 kopia 15 копия 4

Wady klimatyzatorów przenośnych

– Głośność

Największą wadą, w stosunku do tradycyjnych klimatyzatorów jest na pewno poziom głośności, jaki osiąga urządzenie. Przy codziennym działaniu może ono osiągnąć poziom zbliżony do ludzkiej mowy i szumu rozmów. Wybierając urządzanie, należy sprawdzić etykietę energetyczną, która informuje jak głośno działa klimatyzator przy danym trybie pracy.

– Obecność rury wyrzutowej

Jest to nieodłączny element klimatyzatora przenośnego i jednocześnie najbardziej kłopotliwy. Kiedy chcemy uruchomić urządzenie, rura musi zostać wystawiona przez okno, czy za drzwi. Powoduje to dwa potencjalne problemy. Po pierwsze zmniejsza estetykę pomieszczenia, po drugie obniża efektywność chłodzenia. Otwarte okna i drzwi powodują, że do pomieszczenia wlatuje ciepłe powietrze. Problem można ograniczyć specjalną uszczelką, jednak tylko do pewnego stopnia.

– Niższa efektywność chłodzenia

Przy tradycyjnym klimatyzatorze zakłada się, że moc 1 kW jest odpowiednia do schłodzenia ok. 10 m2 pomieszczenia. Przy korzystaniu z klimatyzatora przenośnego wymagana moc wzrasta do około 1,5-2 kW na 10 m2. Także w przypadku wysokich temperatur na zewnątrz wpadające z okna czy drzwi ciepłe powietrze obniża sprawność chłodzenia.

Klimatyzator przenośny jest bardzo użytecznym urządzeniem, które sprawdzi się w zarówno w mieszkaniach, jak i biurach. Rozwiązanie to ma zarówno wady, jak i zalety, które mogą przesądzić o jego użyteczności dla indywidualnych użytkowników. Najważniejszą zaletą jest duża mobilność, która pozwala na używanie sprzętu w różnych pomieszczeniach, a także łatwa i szybka instalacja, która powoduje, że ze sprzętu można korzystać od razu po wyjęciu go z opakowania. Urządzenie posiada także wady, do których zaliczamy hałas, jaki związany jest z działaniem urządzenia, oraz obecność rury wyrzutowej, która obniża estetykę i wydajność urządzenia.