Jak dbać o klimatyzator?

Klimatyzator dla wielu osób stał się nieodłącznym towarzyszem upalnych letnich dni w domu czy biurze. Jest to bardzo przydatne urządzenie, trzeba jednak pamiętać, że korzystając z niego regularnie, nie możemy pomijać regularnego czyszczenia. W dzisiejszym wpisie postaramy się przedstawić jak dbać o klimatyzator w domu.

Czym grozi brudna klimatyzacja?

Mimo że na pierwszy rzut oka może nam się wydawać, że klimatyzacja jest czysta, to na elementach wewnętrznych gromadzą się różne zabrudzenia. Zaliczyć do nich można roztocza, pleśnie, grzyby, wirusy i różne bakterie.

Zabrudzenia te mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie, powodując wiele chorób układu krwionośnego i oddechowego, np. infekcje bakteryjne, grzybicze, przeziębienia i nasilenie objawów astmy.Brudny klimatyzator jest także bardzo niezdrowy dla alergików, ponieważ wzmacniać może reakcje alergiczne, takie jak katar czy łzawienie oczu.
Nieoczyszczona jednostka chłodnicza ma obniżaną wydajność pracy, co z kolei może przełożyć się na zwiększone zużycie energii elektrycznej, więc i wyższe rachunki. Poza niedostatecznym chłodzeniem skutkować to może również trudnością w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza. Nie powinna być ona ani zbyt wysoka, ani za niska.

Jeżeli wilgotność jest za niska, wzrasta ryzyko infekcji dróg oddechowych. Domownicy mogą odczuwać suchość skóry, elektryzowanie się włosów i odzieży, a także wzmożone pragnienie. Zbyt wysoka wilgotność powoduje zwiększone ryzyko przeziębienia oraz rozwoju grzyba i pleśni

Jak czyścić domowy klimatyzator?


Instalator Szymański Chłodnictwo-Klimatyzacja przy
montażu wręczył Ci instrukcję obsługi sprzętu, gdzie
dokładnie opisane zostało jak dbać o konkretny model
klimatyzatora. Czyszczenie klimatyzatora w domu składa
się z kilku ważnych części.

  • Pierwszym etapem domowej konserwacji jest
   oczyszczenie klimatyzatora z kurzu. Wytrzyj wszystkie
   zewnętrzne elementy ściereczką.
  • Wloty i wyloty powietrza oczyść za pomocą miękkiej,
   suchej ściereczki.
  • Jeżeli twoje urządzenie jest mocno zabrudzone, możesz do usunięcia plan użyć letniej wody z mydłem lub łagodnych
   środków czyszczących.
   Pamiętaj, żeby nie używać żrących środków, które mogą uszkodzić plastik.

  Korzystając regularnie z klimatyzatora, powinieneś pamiętać, że co najmniej raz w miesiącu, a najlepiej raz na dwa
  tygodnie, należy wyczyścić filtry powietrza zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Najpierw usuń kratkę przednią i dokładnie ją umyj.
  • Filtry należy czyścić odkurzaczem i wodą.
  • Podczas konserwacji, należy sprawdzić stan rurki odprowadzającej wodę oraz wylot wody z klimatyzacji.

  Jeśli zauważysz, że coraz częściej musisz czyścić filtry, oznaczać to może, że nadszedł już czas na ich wymianę.

Jak powinno wyglądać profesjonalne oczyszczanie?

Jeżeli zastanawiasz się jak dbać o klimatyzację w domu, nie zapominaj o regularnym czyszczeniu przez profesjonalną firmę. Klimatyzacja powinna być czyszczona co najmniej 2 razy do roku: przed sezonem letnim, kiedy będzie intensywniej używana i po nim, żeby pozbyć się grzyba i innych brudów, a także zdezynfekować urządzenie.

Wybór odpowiedniej firmy jest kluczowy dla Twojego zdrowia i portfela. Prawidłowo wykonany serwis zapewni dokładne oczyszczenie urządzenia z wszelkich zanieczyszczeń i przeprowadzi wiele innych kroków w celu usprawnienia Twojego sprzętu.
klimatyzacja wygoda
Obserwując pracę twojego serwisanta, zwróć uwagę na kilka elementów, które determinują prawidłowe przeprowadzenie oczyszczania:

 • długość wizyty – prawidłowo wykonany serwis nie powinien trwać zbyt krótko, 30 minut to zdecydowanie za mało czasu,
 • sprawdzanie sprawności – serwisant nie powinien ominąć w swojej pracy sprawdzenia sprawności naszego sprzętu i dokonania pomiarów: temperatury i prędkości nawiewanego powietrza zarówno przed jak i po oczyszczaniu sprzętu,
 • czyszczenie elementów – każdy z elementów powinien zostać osobno umyty, zwróć uwagę czy części elektroniczne są także oczyszczone na sucho, a filtr i obudowa zdjęte i dokładnie umyte,
 • dezynfekcja – jest to obowiązkowy element przeprowadzania serwisu, który często jest omijany przez „tanie serwisy”
 • pilot – uważny serwisant powinien wyczyścić także ten element,
 • sprzątanie po wykonanej pracy – to bardzo ważny element serwisu, unikaj firm, które nie zostawiają po sobie porządku.
Jeżeli chcesz się upewnić, że serwis będzie na pewno dobrze przeprowadzony, skorzystaj z naszej specjalnej checklisty, która pokazuje kolejne kroki oczyszczania.
Jeżeli chcesz mieć pewność, że serwis zostanie przeprowadzony jak najlepiej – skorzystaj z certyfikowanych usług HydroKleen. W naszej codziennej pracy korzystamy ze specjalnie opracowanych technologii, które usuwają szkodliwe drobnoustroje, a przy tym przyczyniają się do obniżenia kosztów eksploatacji klimatyzatorów.