Oczyszczanie powietrza w domu, czyli dlaczego warto mieć rośliny.

Wiele osób zainteresowanych botaniką, czy po prostu lubiących rośliny wie, że są one odpowiedzialne za oczyszczanie powietrza w domu. Czy wiedzieliście, że tym tematem zajmowało się nawet NASA?

W swoim badaniu przez 2 lata naukowcy sprawdzali, które rośliny wyczyszczą najlepiej powietrze z zanieczyszczeń chemicznych występujących w każdym większym mieście. Pod uwagę brali 3 najpopularniejsze związki chemiczne:

  • benzen, który odznacza się właściwościami rakotwórczymi, mutagennymi i podrażnia oczy oraz skórę;
  • formaldehyd, prowadzący do podrażnień oczu, nosa, gardła i senności;
  • trichloroeten działający drażniąco na oczy, skórę i drogi oddechowe.

Eksperci sugerują, że domowe sposoby oczyszczania powietrza, są skuteczne, jeżeli na ok 10m2 przypada 1 roślina.

Wybraliśmy dla Was 8 najlepszych roślin pod względem oczyszczania powietrza w domu, których nie powstydziliby się nawet pracownicy NASA.

Złocień wielokwiatowy inaczej nazywany chryzantemą
(Chrysanthemum morifolium) – Mimo że nie kojarzy nam się on z kwiatem domowym, to jest najlepszym przykładem, że oczyszczanie powietrza przez rośliny jest bardzo skuteczne. Chryzantema usuwa wszystkie najbardziej szkodliwe związki chemiczne z wielkich miast: trichloroeten, ksyleny, tulen, formaldehyd, benzen i amoniak.

Bluszcz pospolity (Hedera helix) – Jest to bardzo
popularna w naszym rejonie roślina, która występuje
zarówno na ogródkach, jak i w domach. Bluszcz bardzo
skutecznie absorbuje formaldehyd z naszego otoczenia

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) – Roślina ta bardzo wspomaga oczyszczanie powietrza w miastach. Usuwa wiele toksyn obecnych w powietrzu, w tym benzen, formaldehyd, ksylen, trichloroeten i oczywiście tlenek węgla. Poza tymi właściwościami skrzydłokwiat pochłania także z powietrza zarodniki pleśni, co czyni go rośliną idealną dla alergików.
Palma bambusowa (Chamaedorea seifrizii) – Jeżeli interesują Cię domowe sposoby na oczyszczanie powietrza, to na pewno słyszałeś już o właściwościach palmy. Poza eleganckim i ozdobnym wyglądem oczyści ona powietrze nie tylko z tlenku węgla, ale i benzenu, formaldehydu, ksylenu, chloroformu.
Chamedora wytworna (Chamaedora elegans) – Inaczej nazywamy ją palmą koralową. Podobnie jak bambusowa ułatwia oczyszczanie powietrza w domu, usuwając z niego niebezpieczne związki chemiczne. Dodatkowo skutecznie je nawilży.
Rapis wyniosły (Rhapis excelsa) – Roślina ta, chociaż niekoniecznie znana z nazwy bardzo często występuje w naszych mieszkaniach. Mało kto wie, że zapewnia ona przede wszystkim oczyszczenie powietrza w domu z amoniaku, który jest toksycznym związkiem występujących w wielu środkach czystości i kosmetykach.
Sansewieria (Sansevieria trifasciata) – Inaczej znana pod nazwą Języki Teściowej, roślina przechodzi współcześnie prawdziwy renesans i jest bardzo pożądaną ozdobą domową. Wielu ekspertów poleca ją szczególnie do sypialni. Czyści ona powietrze z benzenu i formaldehydu, poza tym pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności, przez co polepsza jakość snu.
Dracena obrzeżona (Dracaena marginata) – Ta łatwa w uprawie roślina zapewnia dobre oczyszczanie powietrza w miastach. Usuwa takie toksyny jak ksylen, toluen i trójchloroetylen, formaldehyd oraz benzen.
Jeżeli przykładasz dużą wagę do czystości powietrza, jakim oddychasz – powinieneś rozważyć zakup do swojego mieszkania lub biura klimatyzatora. Jest to szczególnie dobre rozwiązania dla osób, które nie mają czasu lub przestrzeni, aby zajmować się hodowlą roślin. Nowoczesne systemu chłodnicze oczyszczają powietrze z wirusów, bakterii, zanieczyszczeń chemicznych i alergenów. Wykorzystywane w klimatyzatorach filtry przyczyniają się do zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa ich użytkownikom. Skontaktuj się z ekspertem Szymański Chłodnictwo-Klimatyzacja, który odpowie na wszystkie Twoje pytania i przygotuje projekt systemu skonstruowanego zgodnie z Twoimi potrzebami.