Rozwiązania SMART HOME w polskich domach

Określenie smart home jest obecne w naszych słownikach już od kilku lat i z biegiem czasu coraz bardziej podbija rynek nieruchomości. Ludzie cenią sobie oszczędność czasu, lepsze dopasowanie do potrzeb i poczucie kontroli oraz bezpieczeństwa. Jak łączy się klimatyzacja z rozwiązaniami SMART HOME? Postaramy się przybliżyć Wam temat i odpowiedzieć na często zadawane pytania.

smart home

Czym jest SMART HOME?

Definiując to pojęcie, nie możemy pominąć określenia IoT, czyli Internet Rzeczy, którego smart home jest dziedziną. Jest to nazwa, jaką określamy koncepcję pozwalającą na łączenie w sieć komunikujących się ze sobą sprzętów. To bardzo szerokie pojęcie odnosi się zarówno do maszyn w fabrykach, jak i urządzeń domowych.

tablet smart

Sprzęt wyposażony w czujniki IoT może optymalizować zużycie energii elektrycznej i upłynniać procesy zachodzące w firmach czy gospodarstwach domowych. Według raportu „Smart home. Smart cities. Smart world. Rozwój Internetu Rzeczy (IoT)” w 2019 r. wartość rynku Internetu Rzeczy w Polsce wyniosła ponad 2,2 miliarda dolarów i jest to wzrost o 6,4% w stosunku do 2018 r. Ponadto, eksperci przewidują, że rozwój tego rynku w 2023 r. zwiększy się do 23,9%.

Smart home to część IoT odnosząca się do urządzeń domowych komunikujących się ze sobą przez Internet. Jest to najszybciej rosnący segment rynku IoT na świecie. Jego wartość do 2022 roku, na całym świecie, wzrośnie do 123 mld USD. Smart home to po prostu inteligentny dom. Składa się na niego system pozwalający na połączenie i zoptymalizowanie większości instalacji w domu w całość. Współcześnie do sieci można podłączyć urządzenia z praktycznie każdej kategorii – oświetlenie, ogrzewanie, chłodnictwo oraz sprzęty AGD i RTV. Każdy użytkownik indywidualnie dobiera sieć pod swoje potrzeby.

Jak działa inteligentna klimatyzacja?

Na system smart klimatyzatora składa się zawsze sterownik, umieszczony w centrali chłodniczej oraz tzw. manipulatory, którymi operujemy za pomocą odpowiedniej aplikacji w telefonie i połączenia wifi. Dzięki temu zyskujemy pełną kontrolę nad funkcjami naszego urządzenia chłodniczego. Aplikacje są dostępne zarówno w systemie Android, jak i IOS.

smartwatch klimatyzacja

Jakie są rozwiązania SMART HOME dla urządzeń chłodniczych?

Producenci w swoich nowych urządzeniach oferują z roku na rok nowsze systemy i funkcjonalności. Każda firma oferuje trochę inne opcje nabywcom. Można jednak zauważyć na rynku pewne stałe tendencje dotyczące funkcjonalności smart klimatyzatorów. Zaliczamy do nich:

  • zdalną regulację temperatury – m.in. możliwe w określonych odcinkach czasowych programowanie godziny uruchamiania i wyłączenia klimatyzacji,
  • możliwość regulacji różnych parametrów: ilość świeżego powietrza napływowego, filtracja, jonizacja powietrza czy poziom wilgotności,
  • optymalizację zużycia energii.
smartdom aplikacja

Jakie są zalety rozwiązań smart home dla klimatyzacji?

Według „Badania opinii publicznej w zakresie funkcjonowania rynku usług telekomunikacyjnych oraz preferencji konsumentów” z 2017 r. ankietowani, którzy korzystają z rozwiązań smart home, najbardziej doceniają oszczędność czasu, lepsze dopasowanie usług do potrzeb i zwiększenie kontroli nad sprzętem. W dalszej kolejności wymieniają także kwestie takie jak zwiększenie poczucia bezpieczeństwa i oszczędność zużycia mediów.

klimatyzacja wygoda

Do zalet integracji klimatyzacji w systemy smart home zaliczyć można:

  • oszczędność zużycia energii, a co za tym idzie niższe opłaty za prąd,
  • automatyczne przechodzenie w tryb chłodzenia w przypadku wykrycia przez czujniki zmiany parametrów powietrza,
  • wygoda – nie ma potrzeby ręcznego sterowania sprzętem, ale system pozostawia nam taką możliwość,
  • wzrost wartości nieruchomości

W naszej firmie nie zauważyliśmy jeszcze bardzo wzmożonego zainteresowania rozwiązaniami smart dla klimatyzatorów. Mimo to, obserwując tendencje wzrostowe na rynku IoT, uważamy, że już niebawem także lokalnie zaczniemy otrzymywać zwiększoną ilość zapytań o opcje integracji. Staramy się pomóc każdemu klientowi, dlatego zapraszamy do kontaktu — także w kwestii inteligentnych urządzeń chłodniczych.